Xiaomi’nin uygun fiyatlı laptopu ‘Book S’ Avrupa Birliği’nden onay aldı

Türkiye’de de faaliyet gösteren Xiaomi’nin telefondan akıllı saate, televizyondan bilgisayar monitörüne, robot süpürgeden güvenlik kameralarına kadar birçok eseri satılıyor. Lakin Xiaomi laptop da üretmesine karşın Avrupa ve Türkiye’de hiçbir model laptopu yer almıyordu.

Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde Xiaomi laptop alanında Avrupa pazarına girebilmek için Avrupa Birliği’nin ilgili yerlerine sertifika müracaatında bulunmuştu. Xiaomi’nin bu başvurusu Avrupa Birliği tarafından olumlu karşılandı ve satış için tüm gerekli sertifikasyonlara sahip oldu.

Avrupa Birliği, Uygunluk Evrakı (Certificate Of Conformity) ‘nde yer alan kriterleri sağlayan Xiaomi Book S, ARM tabanlı olmasından ötürü düşük bir fiyatla piyasaya sürüleceği varsayım ediliyor.

Xiaomi Book S 12.4 inç ekran boyutuyla piyasaya sürülecek. Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 2 işlemcisinden güç alacak laptop, 8 GB RAM ile piyasaya sürülecek. İşletim sistemi ise Windows 11 Home olacak.

Xiaomi, ARM platformunu kullanmayı tercih ettiği için Book S soğutma sistemine gerek duymuyor. Ekranın 12.4 inç olduğu da düşünüldüğünde piyasaya sürülecek olan laptopun çok ince ve hafif bir laptop olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Fakat işlemci modeli istenilen performansı kullanıcılara vermeyebilir. Snapdragon 8cx Gen 2,  Snapdragon 888’den daha yeni bir işlemci olmasına karşın testlerde 888’nin gerisinde kaldı. Bu nedenle Xiaomi Book S, daha çok yazı yazmak, sinema izlemek yahut internette gezinmek üzere temel ihtiyaçları karşılamaya yönelik bir bilgisayar olarak karşımıza çıkıyor.