Yalçın Topçu: Bizi kara ülkesi yapma hayaline kuranlar tarihe baksın

Topçu, telekonferans ile yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Değerli Hazirun,

Can Azerbaycan’ın muzaffer ordularının, 26 Haziran Azerbaycan Silahlı Kuvvetler Günü Daim ve Kutlu Olsun.

Can Azerbaycan ile Ermenistan’ın barış adımlarını destekliyor, bölgenin güvenliği ve refahı için her alandaki dayanışmamızı artırarak sürdürüyoruz.

“İki başka Vücutta Tek Can” olan Azerbaycan-Türkiye, her daim yan yana, omuz omuza kıyamete kadar var olacaklardır.

26 Haziran tıpkı vakitte kardeş Kırım Tatar Halkının Ulusal Bayrak Günü’dür. Kutlu ve daim olsun.

Ukrayna ve Rusya’nın yanı sıra, bölgeye ve dünyaya büyük ziyan veren bu savaşı kabul edilemez bulan Türkiye; toprak bütünlüğünü desteklediği Ukrayna ile Rusya ortasındaki sıkıntıların Minsk Mutabakatları dahilinde ve diyalog yoluyla çözülmesi için uğraş ve gayretine devam ediyor, Tatar kardeşleri başta olmak üzere, Ukrayna’da  yaşayan bütün halklar için insani yardım ve takviyesini de sürdürüyor.

En yakın rakibini yüzde 22 farkla geçmiş bir Cumhurbaşkanı, çok güçlü silahlı kuvvetleri, ulusallaşan savunma sanayi, artan üretimi, büyüyen iktisadı, genç nüfusu, jeopolitik ve jeostratejik pozisyonu ve binlerce yıllık tarihi art planı olan büyük bir devlet, asil bir millet, kadim bir medeniyetiz.

Bizi, Nazım’ın Uzak Asya’sına geri göndermek, Necip Fazıl’ın Sakarya’sında boğmak isteyenlerin sinsi planlarına, çeşitli uygulamalarına karşı, milletlerarası hukukun meşruiyeti içinde gereken cevabı  veriyoruz.

Bölücü, gezici, siyasi, ekonomik ve ahlaki terör sarmalı ile bizi meşgul edenler, güney sonumuzda besledikleri terör örgütüne kukla bir devlet kurdurtma, batıda ise 1919 da kullandıkları, ülkeyi silahlandırarak tekrar kullanmanın peşindeler.

Türkiye; devleti ve milletiyle, tarihin şahitliğinde en güç kaidelerde dahi her türlü tehdit ve atağa karşılık vermiş, bertaraf etmiş, bugünde her zamankinden daha da fazla güce ve imkana sahip büyük bir ülkedir.

Bizi; “kara ülkesi” yapma hayali kuranlar tarihe bakarlarsa, Türk’e kefen biçenlerin ne kadar vahim vefatları olduğunu görürler!..

Türkiye milletlerarası ilgilerde; her dönemde ve her yerde, her daim hakkı söylemiş, karşılıklı hak ve menfaatleri inanç çerçevesinde temel almış, kalbi, başı ve ajandası daima “Türk Samimiyeti” ile açık olmuş seçkin ülkedir.

Türkiye; terör, savaş, yokluk ve afetlerin dünyamızın üzerine kabus üzere çöktüğü bu çağda,  din, lisan, ırk ayrımı yapmadan insanlara kucak açıyor ve bütün insanlık için barışın ve refahını hakim olduğu ekosistemin acilen korunduğu bir dünya için katkı sağlıyor.

“Yurtta sulh ,cihanda sulh” diyen Türkiye ile dostluk herkese kazandırır!.. diyerek sözlerime son verirken bedelli heyetinizi hürmetle selamlıyorum.

Allah devletimizi, milletimizi, vatanımızı her türlü musibetten korusun ve yüceltsin.