Yavuz Çetin aramızdan ayrılalı 21 yıl oldu

Türkiye’nin en önemli gitar virtüözlerinden biri ve Blue Blues Band’in gitaristi olan Yavuz Çetin 2001 yılında bugün vefat etti. Kendisi sevenlerinin hafızalarında gitar soloları ve kendi tabiri ile isyanı olan “Yaşamak İstemem Artık Aranızda” şarkısı ile akıllara kazındı. Toplam iki albüm çıkartan Çetin’in son albümü ‘Satılık’ ölümünden sonra çıktı. Yavuz Çetin 2021 yılının 15 Ağustos günü 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden kendini atarak intahar etti. Çetin’in ölümünden sonra arabasında yapılan aramalarda 190 lira, 500 dolar ve 7 adet anahtar bulundu. Çetin’in cesedi köprünün Ortaköy ayağı tarafında bulundu.

Yavuz Çetin’in oğlu Yavuzcan Çetin babası öldüğünde 7 yaşındaydı. Yavuzcan Çetin, 5 Temmuz 2014’te YavuzFest’i düzenledi. Festival 3 yıl boyunca yapıldı. Ayrıca, League of Legends oyununda 8 Temmuz 2015’te çıkan Tahm Kench karakterinin tanıtım müziği, Yavuz Çetin’in Oyuncak Dünya şarkısından esinlenilerek yapıldı. 2017 yılında ise Blue isimli belgesel film ile Kerim Çaplı ve Yavuz Çetin’in hayat hikayesi Beyaz Perde ile buluştu. Filmin müziklerini ise Yavuz Çetin’in oğlu Yavuzcan Çetin ve Blue Blues Band’in yaşayan üyelerinden Batu Mutlugil ile Sunay Özgür yaptı.

YAVUZ ÇETİN KİMDİR

Yavuz Çetin 1970 yılında Samsun’da doğdu. Gazeteci bir babaya sahip olan Çetin’in çocukluğu Türkiye’nin çeşitli yerlerinde geçti. Yavuz Çetin, ilk enstrümanı olan cura ile on yaşında tanıştı. Cura’dan sonra bağlama öğrenen Çetin’in kariyeri böylelikle başlamış oldu. 1985 yılında ilk kez akustik gitarla tanıştı. On yedi yaşında profesyonel müzik yaşamına geçerek, İstanbul’da ve Türkiye’nin güney bölgelerinde çalışarak hayatını kazanmaya başladı. Ortaöğrenimini Haydarpaşa Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında okul arkadaşı Erencan Saatçi ile katıldıkları Hey dergisinin müzik yarışmasını ‘I’ll Cry Again’ şarkısı ile kazandılar. Yavuz Çetin, Marmara Üniversitesi Müzik bölümünü kazandı ama çalıştığı için okulunu bitiremedi. 1990 yılında İstanbul’da Batu Mutlugil, Zafer Şanlı ve Kerim Çaplı ile Blue Blues Band’i kurdu. Çetin, 1970 yılların rock ve blues parçalarının ağırlıkta olduğu çalışmaları sürdüren Blue Blues Band grubunda elektro gitarda ve vokalde yer aldı. Yavuz Çetin, Yavuz Çetin Group isimli müzik grubuyla ilk albümünü 1997 yılında çıkarttı. Yavuz Çetin, son albümü olan Satılığın çıkışını göremeden intahar etti.