Yunan devlet televizyonunda ‘depodan akaryakıt çalma’ eğitimi: Alay konusu oldu

Yunanistan’da yakıt fiyatları yükselirken, devlet televizyonu ERT, hayrete şayan bir yayın yaparak, oburunun aracından akaryakıt çalma sistemlerini uygulamalı olarak gösterdi.

ERT’nin Syndeseis isimli sabah haber programının bir kısmı, araçlardan nasıl akaryakıt çekileceği problemine ayrıldı. Kanalın muhabiri Costas Stamou, “Çok karmaşık bir şey değil, özel bir boruya da gereksiniminiz yok, balkon hortumu bile işinizi görecektir” dedi.

İzleyicilere sistemin gösterilmesinin akabinde, bir otomobil tamircisi, içindeki akaryakıtı çalmak için otomobilin yakıt deposunun nereden delinmesi gerektiğine dair bilgi verdi.

Devlet televizyonunda akaryakıt hırsızlığı yayını yapılması; şaşkınlık, reaksiyon ve esprilerle karşılandı.

Twitter’da bir kullanıcı, “Beyler, aklınızı mı kaçırdınız? İnsanlara akaryakıt çalmakla ilgili ipuçları mı veriyorsunuz” derken, bir oburu, “Benzini kolaylıkla çalmanın iki yolunu anlatan eğitimden sonra, ERT artık kilitlerin nasıl açılacağı ve cüzdanların nasıl çarpılacağı konusunda yeni eğitimler hazırlıyor” diye dalga geçti.

Perşembe gününe kadar ERT yayınıyla ilgili Yunan hiciv sitesi Luben’in mikslediği görüntü 170 binden fazla defa izlendi. Orjinal kesiti de Twitter’da 32 bin 500 izleme aldı.

Son aylarda Yunanistan’da akaryakıt fiyatları istikrarlı formda tırmanırken, çarşamba günü prestijiyle kurşunsuz akaryakıtın litresi Atina’da 2.37 euronun, Rodos ve komşu adalarda 2.50 euronun üzerinde satılıyordu.

Akaryakıt vergisinin düşürülmesi davetlerine kulak tıkayan Yunan hükümeti, bunun yerine daha az varlıklı otomobil ve motosiklet sahiplerine 30-50 euro sübvansiyon vermeyi tercih etti.

Yunanistan’ın yıllık enflasyon oranı mayıs ayında son 29 yılın rekorunu kırarak yüzde 11.3’e çıktı.