Zincir marketler kararı yargıya taşıyor

Geçtiğimiz hafta zincir marketlere yönelik rekabet soruşturması sonuçlandı. 1 tedarikçi ile 5 zincir markete yaklaşık 2,7 milyar TL’lik ceza kesildi. Zincir marketler ise fahiş fiyat soruşturması kapsamında kesilen idari para cezalarını yargıya taşıyor. Zincir marketler kararın haksız ve adaletsiz bir karar olduğunu ileri sürdü.

Rekabet Kurulu kararın gerekçesinde kartel niteliğinde adımlar, fiyatların koordinasyon dahilinde belirlenmesi gibi başlıklar sıralamıştı. Zincir marketler de fahiş fiyat soruşturması kapsamında kesilen idari para cezalarını yargıya taşıyor. Kararın kurum tarafından tebliğ edilmesinin ardından marketler tarafından da açıklamalar geldi. Zincir marketler karara itiraz edeceklerini yasal sürecin işletileceğini duyurdu. “Kararın iptali için dava açılacaktır.” denildi.

Ayrı ayrı yapılan açıklamalarda verilen cezanın yüksek olduğu ileri sürüldü. Haksız ve adaletsiz bir karar olduğu ileri sürüldü. Ve siyasi yönlendirme olduğu iddiası ortaya atıldı.

Kararda belirtilidiği şekilde rekabet ihlalinin olmadığı savunuldu. ”Müşterilerimize en kaliteli ürün ve hizmetleri en uygun fiyatlarla sunma irademiz kesintisiz devam edecektir” vurgusu da yapıldı.