16 kişinin öldüğü kazada sürücüye indirimli ceza

Antep’te 16 kişinin hayatını kaybettiği, 30 kişinin de yaralandığı kazaya ilişkin açılan davada otobüs şoförü Abdülkadir Memiş, iyi hal indirimi uygulanarak 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kaza, geçen yıl 20 Ağustos’ta Gaziantep-Nizip otoyolunun 20’nci kilometresinde meydana geldi. Bir otomobil kontrolden çıkıp dere yatağına devrildi. Polis ve sağlık ekiplerinin gittiği bölgede Urfa’ya giden İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirleri Muhammed Abdulkadir Esen ile Umut Yakup Tanrıöver de yardım için durdu. Bu sırada İstanbul’dan Diyarbakır’a giden Abdülkadir Memiş yönetimindeki 33 SR 157 plakalı ‘Özel Diyarbakır’ turizm firmasına ait yolcu otobüsü, zikzaklar çizerek devrildikten sonra yan yatıp, kaymaya başladı.

Metrelerce kayan otobüs, emniyet şeridindeki itfaiye aracı ile ambulans ve kurtarma çalışmalarına katılanlara çarptı. Kazada, sağlık personelleri Tuba Uzdilli, Abdullah Kütük, Halil Özden, itfaiye erleri Ahmet Polat, Mehmet Polat, Mehmet Bozkurt, İHA muhabirleri Muhammed Abdulkadir Esen ve Umut Yakup Tanrıöver ile Aziz Birdal, Yusuf Birdal, Muhammet Ertek, Umut Ertek, Nuran Tanrıkulu, Melih Kaya, Ali İhsan Tınar ve Hacı Mehmet Özsoy yaşamını yitirdi, 30 kişi de yaralandı.

Hızı 130 kilometre olarak tespit edilen ve kaza yerinde 307 metre fren izine rastlanılan otobüsün gözaltına alınan şoförü Abdülkadir Memiş hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek’ suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açıldı.

Otobüs şoförü Memiş’in yargılanmasına, 1’inci Nizip Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. DHA’nın haberine göre duruşmaya kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ile sanık Abdulkadir Memiş katıldı.

Duruşmada, mağdur avukatları otobüs şoförünün üst sınırdan olası kasıttan cezalandırılmasını istedi. Savunma yapan Abdülkadir Memiş ise kazanın karayolları ve trafik ekiplerinin ihmali sonucu meydana geldiğini öne sürerek şöyle dedi:

“Ben suçlamaları kabul etmiyorum. Ben bilerek ve isteyerek bir eylemde bulunmadım. Zaten orada deliller bellidir ve mevcuttur. Ben kimseyi öldürmedim. Burada cani ve azılı bir katil gibi tutuluyorum. Benim 3 tane küçük çocuğum var. Onların yaşam hakları alındı. Bu nasıl bilinçli bir şey olabilir. Ben de o arabanın içerisindeydim. Ölen şahısların hiçbirisini tanımıyorum, ekmeğimin peşinde olan bir çalışanım. Şimdi karayolları ve trafik ekiplerinin güvenliği sağlamaması nedeniyle böyle elim bir kaza meydana gelmiştir. Yol güvenliği tamamen sağlanmış olsaydı bu kaza meydana gelmeyebilirdi. Benim kesinlikle bir suçum yok. Üzerime atılan hiçbir suçu kabul etmiyorum.”

MAHKEME BAŞKANINDAN İNDİRİM KARARINA ŞERH

Mahkeme heyeti, yargılama sonunda tutuklu sanık Abdulkadir Memiş’in ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek’ suçundan 20 yıl hapis cezası verilmesine karar verildi. Heyet, sanığın sabıkasız oluşu, yargılama sürecindeki davranışları ve cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurarak, oy çocukluğu ile indirim uygulayıp, bu cezayı 16 yıl 8 aya düşürdü. Mahkeme başkanı, indirim kararına şerh düştü.

AİLELER CEZANIN ÜST SINIRDAN VERİLMESİNİ İSTEDİ

Kazada yaşamını yitiren sağlık personeli Tuğba Uzdilli’nin eşi Tuncay Uzdilli, kararın tüm aileleri üzdüğünü belirtti. Sanığa verilen cezadan memnun kalmadıklarını kaydeden Uzdilli, kişi başı 1 yıl hapis cezası gibi bir uygulamaya maruz kaldıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Karar hepimizi üzüntüye boğdu. Nedeni ise 16 kişinin hayatını kaybettiği bir olay. Maalesef ki 16 yıl veriyor. Kişi başı birer yıldan bahsediliyor. Bu ceza kanunun bir an önce değişmesi lazım. Hayatını kaybeden ailelerinin yakınlarını çok kötü etkiledi ve bizlerin de ailelerimizin, çocuklarımızın da psikolojisi tamamen bozuldu. Yaşayan bir ölü haline geldiğimizi mahkemede de belirttik. Mahkeme heyetine de söyledik. Yani sadece 16 kişi hayatını kaybetmedi. Yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Yaşayan ölüden farkımız yoktur. Buradan Adalet Bakanına sesleniyorum. 16 kişi hayatını kaybetti. Hepsi pırıl pırıl insanlardı. Hepsi görevinin başındaydı. Sağlık personelleri, itfaiyeci arkadaşlar, oradaki sivil vatandaşlar, yaralıya müdahale etmek için bulunan vatandaşlarımız olmak üzere hepsi insanlık namına orada görevi başındaydı. Fakat bir kişi hızını düşürmeden geldi hepsini katletti. Ve maalesef ki verilen ceza bizleri, hepimizi derinden üzmüştür.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx