28 Mayıs Erdoğan-Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığı yarışı…. Dakika dakika seçim

Türkiye’nin, 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanının belirleneceği seçim için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kuruldu. Bugün yurt içinde 60 milyondan fazla seçmen oy kullanacak.

Seçimde Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarışacak.

Saat 08.00 itibarıyla, cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için yurt genelinde oy verme işlemi resmen başladı. İlk turda olduğu gibi katılımın yoğun olduğu görüldü.

14.30 ATI VE PAPAĞANI İLE GELDİ: Denizli’nin Pamukkale ilçesinde restoranı da bulunan turizmci Mehmet Kıvılcım, Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turunda, papağanı ve atıyla sandığa giderek oyunu kullandı.

13.20: AKŞENER TWEET ATTI: İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener sosyal medya hesabından, “‘Sen, ben, o’ değil, milletçe ‘biz’ olabilmek için tüm vatandaşlarımızı sandıklara davet ediyorum. Gelin, hep birlikte demokrasimize sahip çıkalım, kazanan Türkiye olsun!” paylaşımını yaptı.

13.00 SORUŞTURMA AÇILDI : Sosyal medyada dezenformasyon yaptığı iddia edilen hesaplar hakkında re’sen soruşturma başlatıldı. 5 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

12.50: İLK ŞİKAYET GELDİ: CHP, İstanbul’un Çekmeköy ilçesinde bulunan seçmen listelerinin bir kısmının elle dokunması ile silinmesi üzerine tüm sandıklarda kontrollerin yapıldığını, sıkıntılı listelerin olduğu sandıklarla ilgili tutanaklar tutulup, şikayette bulunulduğunu açıkladı.

12.30: DAVUTOĞLU OYUNU KULLANDI: Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da Eyüpsultan Nejat Sabuncu İlköğretim Okulu’nda oyunu kullandı.

12.10: ERDOĞAN OYUNU KILIÇDAROĞLU İLE EŞ ZAMANLI KULLANDI: AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oyunu kullandı.

12.10: KILIÇDAROĞLU OYUNU KULLANDI: Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte oyunu kullandı. Kılıçdaroğlu, “Baskıdan, otoriter bir yönetimden kurtulmak için bu ülkeye gerçek anlamda özgürlüğün ve demokrasinin gelmesi için bütün vatandaşlarımı sandığa davet ediyorum. Bu ülkeye mutlaka demokrasi ve özgürlük gelecek.” dedi.

11.45: İLK YAKALA, DIŞARIDAN ZARF GETİRDİLER: Yalova Çınarcık’ta dışarıdan getirilen ve oy kullanılan zarfların sandığa atıldığı tespit edildi. İlgili şahsın bilgilerini içeren tutanak tutularak sandığa yapılan müdahale kayıt altına alındı.

11.30: OYUNU KUZUSU İLE KULLANDI: İstanbul’da bir vatandaş oy kullanmaya kuzusuyla geldi. Sandık denetmenleri oy kullanma işlemine itirazda bulunmadı. Renkli görüntüler ortaya çıktı.

11.30: İMAMOĞLU OYUNU KULLANDI: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek Kaya İmamoğlu ile birlikte oy kullandı. İmamoğlu oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamasında, “Ne yazık ki seçim öncesi arzu ettiğimiz gibi geçmedi. İçi yalan dolu birçok hususla karşı karşıya kaldık. Benim içimi yakıyor. Ben kimse hakkında yalan konuşamam, iftira atamam. Seçim turnusol kağıdı gibidir insanın içindekini ortaya çıkarır.” dedi.

11.00: CHP’li ALİ ŞEKER SALDIRIYA UĞRADI: Kadınların yerine oy kullanmaya çalışan kişilerin engellenmesi sonucu CHP’li Ali Şeker ve müşahitler saldırıya uğradı.

10:35 YSK BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA: YSK Başkanı Ahmet Yener Ankara’da oy kullandıktan sonra açıklama yaptı. Yener açıklamasında ” Saat

17.00’de kurul ile toplantı yapacağız. Kurul yasağın saat kaçta kaldırılacağını belirleyecek. Yasak daha erken kalkabilir. Karar çıktıktan sonra sizinle paylaşacağız.” dedi.

10.10 AKŞENER OYUNU KULLANDI: Liderler arasında oy veren ilk isim İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener oldu. İstanbul’da Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nde oy kullanan Akşener, “Hepiniz için, hepimiz için önemli. Özellikle gençlerin geleceği açısından çok önemli bir seçimin bu safhasında oylarımızı kullandık. İnşallah ülkemize, milletimize hayırlı olur. Hayırlara vesile olur.” dedi.

09:00 CHP ÇAĞRI HATTI DUYURUSU YAPTI: CHP İstanbul İl Başkanlığı’ndan İstanbul’daki seçmenlere çağrı yapıldı. CHP İstanbul’dan yapılan açıklamada ” Sevgili yurttaşlarımız; sandık başında karşılaşabileceğiniz olası tüm olumsuzluklarla ilgili 0 (212) 706 12 80 numaralı Sandık Güvenliği Çağrı Merkezi Hattımızı arayabilirsiniz.” denildi.

08:00 OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI: Türk siyasi tarihinde ilk kez yaşanacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur oylaması için oy verme işlemi, Türkiye genelinde saat 08.00 itibarıyla başladı. Yurttaşlar 17.00’ye kadar oy kullanabilecek. Ancak saat 17.00’ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir