82 Yaşındaki Raşid el-Gannuşi Açlık Grevine Başladı!

Raşid el-Gannuşi, açlık grevine başlamasını “siyasi tutuklulara” destek amaçlı yaptığını bildirdi.

Sosyal medya hesabından, konuya ilişkin yazılı açıklama yayımlandı.

Yapılan açıklamada, “Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi, açlık grevindeki tutuklular ile dayanışma amacıyla, bugünden (pazartesi) itibaren Mornagiyye Cezaevi’nde açlık grevine başlama kararı aldı” ifadelerine yer verildi.

Gannuşi’nin Tunuslulara mesajına yer verilen açıklamada, “Özgürlük, adalet, hukukun üstünlüğü, bağımsız yargı ve bir arada yaşamanın temeli demokrasiye bağlı olmaktan geçer” ifadeleri kullanıldı.

3 GÜNLÜK AÇLIK GREVİ YAPMIŞTI

Gannuşi, Eylül 2023’te de “ülkede demokrasinin gerilemesini” protesto etmek, siyasi aktivistlere yönelik kovuşturmaya son verilmesi ve tutukluların serbest bırakılması talebiyle 3 günlük açlık grevi yapmıştı.

“HALKI İÇ SAVAŞA YÖNLENDİRMEK” SUÇUNDAN TUTUKLANMIŞTI

Bir toplantıdaki sözleri nedeniyle “halkı iç savaşa yönlendirmek” suçlamasıyla 17 Nisan’da evine baskın yapılarak gözaltına alınan Nahda lideri Raşid el-Gannuşi hakkında tutuklama kararı verilmişti.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ise ülkede bazı siyasilerin, “devletin güvenliğine karşı komplo kurmak” ve “ekonomik krizi körüklemeye yönelik adımlar”dan ötürü gözaltına alındığını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx