Beşikdüzü’nde AK Partililer ve CHP’lilerden ittifak: Mevcut Başkan Ramis Uzun’u destekleyecekler

TRABZON – Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde 31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimler için AK Partili aday adayları ve CHP’li aday adayları, Demokrat Parti çatısı altında iş birliğine gitti. Mevcut Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun Demokrat Parti’nin adayı oldu.

Trabzon’da CHP’nin elindeki tek belediye olan Beşikdüzü’nde başkan Ramis Uzun, ön seçim ve kamuoyu değerlendirmesine alınmaması ve yerine Cahit Erdem’in aday gösterilmesi üzerine CHP’den istifa etmiş, AK Parti’de ise aday adayları ilçenin Cumhur İttifakı kapsamında MHP’ye bırakılmasına tepki göstermişti.

AK PARTİ VE CHP’Lİ ADAYLAR İTTİFAKTA BİR ARAYA GELDİ

İktidar ve ana muhalefet olarak yıllardır mücadele eden iki partinin adayları, partilerinin aday belirleme yöntemine karşı çıkması üzerine Beşikdüzü’nde bir oluşum kurma yoluna gittiler.

CHP’li Başkan Ramis Uzun, CHP Aday Adayı Şakir Yenigün, AK Parti Aday Adayı Zülküf Dilli ve AK Parti Aday Adayı Ali Zeytin ve birçok partiden siyasetçi, Demokrat Parti çatısı altında bir araya geldi. İki haftadır toplantılar yapan oluşum, seçime mevcut başkan Ramis Uzun’un adaylığında Demokrat Parti çatısı altında girme kararı verdi.

Yapılan oluşuma göre, Zülküf Dilli ve Şakir Yenigün, oluşumda meclis üyesi ve başkan yardımcısı olarak görev alacaklar. Ali Zeytin’in ise oluşumda yer alıp almayacağı henüz netleşmedi. Toplantılara katılan AK Parti Aday Adayı Uğur Taş ise oluşumda yer almayacağını söyledi.

Demokrat Parti Trabzon İl Başkanlığı’ndan bu akşam yapılan açıklamada “Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun’un DP Genel Merkezi’ne müracaatı sonucu Beşikdüzü Belediye Başkan adaylığı kesinleşmiştir” denildi.

Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun adaylık belgesini Demokrat Parti Trabzon İl Başkanı Ali Akar’dan aldı.

UYSAL VE ENGİNYURT’UN KATILIMIYLA ADAY TANITILACAK

Oluşumun 3 Şubat Cumartesi günü Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Demokrat Parti İstanbul Milletvekili Cemal Enginyurt’un katılımıyla Ramis Uzun’un adaylığı tanıtacağı öğrenildi.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Uzun da adaylık için yoğun baskı gördüğünü ve farklı partilerden isimlerle bir araya gelerek bir arayış içinde olduklarını söyledi. Yapılan görüşmeler sonucu Beşikdüzü Belediye Başkanlığı’na Demokrat Parti çatısı altında devam etmek kararı aldıklarını kaydeden Uzun, “Beşikdüzü ittifakı olarak yola çıktık. Farklı partilerden bir araya gelerek bir oluşum oluşturduk. Siyaseti bir kenara bıraktık. Beşikdüzü’nü düşünen bir yapıyla hareket edeceğiz” diye konuştu.

Oluşumda yer alan AK Parti Aday Adayı Zülküf Dilli de farklı partilerden bir araya gelerek Beşikdüzü için bir oluşum kurduklarını söyledi. Meclis üye listeleri için seçime bir parti çatısı altında girmeyi tercih ettiklerini kaydeden Dilli, “Aramızda AK Parti’den de CHP’den de siyasetçiler var. MHP’den de isimler çatımızın altına almaya çalışıyoruz” diye konuştu.

‘BEŞİKDÜZÜ İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK’

İttifakın çatısı olan Demokrat Parti’nin Beşikdüzü İlçe Başkanı Hasan Kaya, oluşumu Beşikdüzü’nü düşünerek kurduklarını ve hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi.

Şu an için oluşumda yer alan isimlerin hepsini söyleyemediğini kaydeden Kaya, “Havuzumuzda farklı siyasetlerden birçok deneyimli siyasetçi var. Her şey netleşince İlçe Seçim Kurulu’na adaylarımızı bildirip meclis üyelerimizi açıklayacağız. Oluşumumuzda üç dönem Oğuz Belde Başkanlığı yapan Şakir Yenigün, iki dönem Yeşilköy Belde Başkanlığı yapan Zülküf Dilli, iki dönem Beşikdüzü Belediye Başkanlığı yapan Ramis Uzun gibi tecrübeli belediyeciler yer alıyor” dedi.

Siyaseti bir tarafa bıraktıklarını söyleyen Kaya, her siyasi partiden ilçeyi düşünen kişileri oluşumlarına katarak Beşikdüzü için ellerini taşın altına koyduklarını vurguladı. Kaya, “Biz; başkan adayımız, meclis üyesi adaylarımız, encümenlerimizle hep beraber ‘Beşikdüzü Partisi’ndeyiz” ifadelerini kullandı.

‘BÜYÜK PROJELERİN SONU HÜSRAN VE HIRSIZLIK OLDU’

Söz konusu oluşumu halkla beraber kurduklarını Kaya, “Bazı parti ve siyasetçiler, ‘biz aday koyalım diğerleri peşimizden gelsin’ zihniyetiyle hareket etti. Biz böyle bir zihniyet içerisinde olamayız. Büyük projelerle yola çıkanlara inanmıyoruz. Büyük projeler açıklayanlar başa geldiğinde sonu hüsran ve hırsızlık oldu. Ramis Bey göreve geldiğinde Beşikdüzü 117 milyon lira ile nüfusuna göre en borçlu belediyeydi. Ramis Başkan bu borcu 48 milyon liraya kadar indirdi. Bir başkası olsa belki de bu borç kurla birlikte 500 milyon lirayı geçecekti. Beşikdüzü’nün içi yıllarca boşaltıldı. Biz Beşikdüzü’nü eski sosyalliğine, eski hareketliliğine ulaştırmak istiyoruz” diye konuştu.

Seçim döneminde adayların aşırı harcamalarını da eleştiren Kaya, şunları söyledi: “Beşikdüzü’ne dışarıdan gelip parayı seçim çalışmasında harcayanlar var. Hayırdır, bu para nereden geliyor? 30 yıl Beşikdüzü’nde görmediğimiz insanlar buraya başkan adayı olarak geliyor. 50-60 milyon liralar harcandığı söyleniyor. Bu değirmenin suyu nereden geliyor? Nasıl bir oyun oynandığını sorguluyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx