Gıdalardan Elde Edilen En İyi 10 Homeopatik İlaç

Homeopatik ilaçlar

Bitki kategorisi otlar, ağaçlar ve hatta zehirli bitkileri içerir. Ancak tabağınızdaki yiyecekler de kullanılır. Bu makale, mutfakta muhtemelen bulacağınız ve homeopatik ilaçlar olarak ikiye katlanan çeşitli yiyecekleri araştırıyor.

Homeopatik Çözümlere Dönüştürülmüş 10 Şifalı Gıda

Hipokrat, “İlacınız bulunsun, yiyeceğiniz ilacınız olsun” derken zamanının ilerisindeydi. Başka bir deyişle “gıda ilaçtır.” Binlerce yıldır geleneksel şifa sistemleri, gıdayı ilaç ve sağlığınızı korumak ve çeşitli sağlık durumlarını tedavi etmek için değerli bir araç olarak gördü.
Şifalı gıdalar içeren iyileştirici bir diyet, iltihabı azaltacak ve kontrol edecek, hormonları ve kan şekerini dengeleyecek ve vücudu genel olarak alkalize edecektir. Aynı zamanda besinlerin emilimini artırır ve toksinleri detoksifiye edip ortadan kaldırır. Taze ve çiğ sebzeler, probiyotik gıdalar, lifli gıdalar, yüksek antioksidan gıdalar, sağlıklı yağlar ve omega-3 gıdalar, tıbbi bir diyetin parçası olan gıdaların en iyi örneklerinden bazılarıdır.
Yiyecekler aynı zamanda homeopati dünyasında da büyük bir rol oynuyor. Burası, bazı yiyeceklerin ince bir şekilde doğrandığı ve alkole batırıldığı, ardından filtrelenmeden, seyreltilmeden ve tüketilmeden önce tekrar tekrar çalkalandığı yerdir. Nihai sonuç homeopatik bir ilaçtır.
Şifa veren gıdalardan yapılan en yaygın 10 homeopatik ilacı ve bunlardan elde ettiğiniz sağlık yararlarını inceleyelim.

1. Allium Cepa ( Kırmızı Soğan )

En iyi bilinen gıda kaynaklı homeopatik ilaç Allium cepa olarak adlandırılır ve kırmızı soğandan gelir. Soğan, tarımı yapılan en eski bitkilerden biridir ve Antik Yunan’da bol miktarda tüketilirdi.
Orta Çağ’da soğanın güçlü kokusunun enfeksiyonu önlediği düşünülüyordu, hatta vebadan korunmak için evlerin dışına bile asılırdı. Günümüzde soğan soğuk algınlığı ve gribi önleyebilir.
Homeopatik bir ilaç olarak Allium cepa’ya iyi yanıt veren kişiler kaygı, donukluk ve melankoli yaşayacaklardır. Homeopatik ilaç çoğunlukla cildi tahriş eden ve tahriş eden bol ve sulu nezle ile karakterize öksürük ve soğuk algınlığı için kullanılır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Allium cepa’dan en çok yararlanan kişi genellikle soğan ister.

2. Allium Sativum ( Sarımsak )

Sarımsak, frenk soğanı, pırasa ve arpacık soğanını da içeren soğan ailesine aittir. Sarımsak, M.Ö. 3000 yıllarında Babilliler tarafından kullanılan en eski yiyeceklerden biridir.
Sarımsak son derece lezzetli ve aromatiktir ve dünya çapında hemen hemen her mutfakta kullanılmaktadır. Tıbbi olarak sarımsak, antibiyotik, antiviral ve kanser önleyici özellikleri nedeniyle değerlidir.
Homeopatik sarımsak aşırı duyarlı ve korkulu kişiler için en iyisidir. Kişi sıklıkla zengin beslenme veya ani beslenme değişikliğinden kaynaklanan nezle ve hazımsızlık sorunlarına yatkındır. Ayrıca karın ve kalça bölgesindeki ağrıları yırtmak için de kullanılır.

3. Petroselinum (Maydanoz)

Maydanoz (Petroselinum Crispum veya Petroselinum sativum), başta C vitamini ve K vitamini olmak üzere faydalı besinlerle dolu taze bir bitkidir. DNA hasarını koruyan antikanser gıdası ve kemoprotektif bir bitkidir. Maydanoz ayrıca sindirimi artırır ve antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.
Mutfakta maydanoz, pirinçten patatese, otla beslenen sığır etinden hemen hemen her sebzeye kadar her şeyle iyi gider. Ayrıca pesto, salsa ve tabbouleh adı verilen geleneksel Orta Doğu garnitürünün yapımında da kullanılır.
Homeopatik maydanoz Petroselinum olarak bilinir. Homeopati, Dr. Samuel Hahnemann’ın bir zamanlar belsoğukluğuna çare olarak Petroselinum’dan bahsettiğini buldu. Ayrıca idrar kaçırma gibi idrar ve mesane sorunlarına da iyi geldiği bilinmektedir.
Petroselinum’a ihtiyaç duyan kişi genellikle aç ve susuzdur, ancak bu istek içmeye veya yemeye başladıktan sonra sona erer. Diğer semptomlar gece körlüğü, ateş ve sistiti içerebilir. Kişi ayrıca geç uykuya dalabilir ve birçok endişeli rüya görebilir.

4. Avena Sativa (Yulaf)

Yulaf genellikle en sağlıklı kahvaltılardan biri olarak kabul edilir. Vücuda kaliteli bir protein kaynağı sağlarken kolesterolü düşürmeye, sindirimi iyileştirmeye ve bağışıklığı artırmaya yardımcı olan yüksek lifli bir diyetin parçasıdırlar.
Avena sativa, fiziksel ve zihinsel yorgunluğa yatkın kişiler için kullanılan homeopatik versiyonudur. Kişi gergin veya yaşlı olma eğilimindedir.
Bu çare ayrıca kronik uykusuzluk, aşırı halsizlik, zayıf konsantrasyon, kaygı, çarpıntı ve sinirsel yorgunluk için de kullanılır. Aynı zamanda düşük libido veya muhtemelen aşırı cinsel aktivite ile ilişkili olan erkek iktidarsızlığı için de kullanılır.

Homeopatik yulaf aynı zamanda uyuşturucu bağımlılığı sorunları için de kullanılmaktadır. Buna eroin, morfin, kokain, afyon, alkol, kahve, esrar, sakinleştiriciler, sakinleştiriciler, tütün ve Prozac gibi antidepresanlar dahildir.

5. Fucus Vesisculosus (Deniz Yosunu)

Deniz sebzeleri binlerce yıldır Çin ve Japonya’da besin açısından yoğun bir lezzet olmuştur. Sağlıklı tiroid fonksiyonu için gerekli olan mineral iyotun en iyi kaynaklarından biri olarak kabul edilir.
Yosun, açık kahverengiden koyu yeşile kadar değişen popüler bir deniz sebzesidir. Çoğu yosunda bulunan fukoksantin adı verilen bir proteinin, yağ dokusunu önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. Kelp ayrıca diyabeti önleyebilir veya tedavi edebilir, bazı kanserlerin büyümesini yavaşlatabilir, kemik kaybını önleyebilir ve kanla ilgili bazı rahatsızlıklara yardımcı olabilir.
Homeopatik yosuna Fucus vesiculous denir ve kilo kaybı için önemli bir çaredir. Çare ayrıca tiroid hormonlarının uyarılmasını ve üretimini de destekler. Bu durum metabolizmayı etkilediği için kilo kaybına neden olur. Fucus, baş ağrısı, hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık, damar sertliği ve yetersiz adet kanaması gibi semptom ve durumların tedavisinde etkilidir.

6. Capsicum Annuum (Acı Biber)

Acı biber genellikle yemeğe biraz baharat katmak için kullanılır. Homeopatik versiyonuna Capsicum annuum denir. Tıbbi olarak asitliği azaltabilir ve vücudun dolaşımını uyarabilir.
Acı biber ayrıca migreni hafifletir, sindirime yardımcı olur, kanın pıhtılaşmasını önler, detoksifikasyonu ve kilo kaybını destekler, metabolizmayı hızlandırır, sinir ve eklem ağrısını hafifletir, sedef hastalığını tedavi eder, soğuk algınlığıyla savaşır ve alerjiyi önler. Ayrıca antifungal ve antikanser özelliklere de sahiptir.
Bu kilo verme ilacı, aynı zamanda oldukça karamsar ve hoşnutsuz olan biberli kişi için en uygunudur. Nostalji ve vatan hasreti çoğu zaman onların hayatlarını tam olarak yaşamalarına engel olur. Kırmızı biber ayrıca yaşlılarda veya prostat rahatsızlıkları veya alkolizm nedeniyle zayıflamış kişilerde düşük canlılık için de kullanılır.

7. Anacardium Occidentale (Kaju Fıstığı)
Kaju fıstığının bitki adı Anacardium occidentale’dir. Kuruyemişler genel olarak elimizdeki en sağlıklı yiyecekler arasındadır.
Kaju fıstığı sağlıklı beyin işleyişini destekleyebilir ve kalp sağlığını, sindirimi ve besin emilimini iyileştirebilir. Kaju fıstığı bakır, magnezyum, fosfor ve çinko gibi önemli besinleri içerir.
Homeopatik kaju fıstığı Anacardium occidentale, fiziksel ve zihinsel olarak kayıtsız ve uyuşmuş hisseden, hafızası zayıf olan insanlar için en iyisidir. Ayrıca fobilere ve sınav sinirlerine de eğilimlidirler.

Çare genellikle cilt ve kas şikayetleri, kırmızı kaşıntı, kabarcıklar, siğiller ve yanıklar için reçete edilir.

8. Çikolata ( Çikolata )

Çikolata, bitter çikolata ve kakao parçacıklarının sağlıklı saf formlarında olduğunda herkesin en sevdiği süper besindir. Çikolatanın (Theobroma cacao) sıklıkla süper yiyecek olarak aılmasının iyi bir nedeni vardır.

Bitter çikolata serbest radikallerden koruma, kanseri önleme, kalp sağlığını iyileştirme, bilişsel işlevleri geliştirme ve kan şekerini dengeleme potansiyeline sahiptir.
Homeopatik çikolata genellikle konsantrasyon eksikliği olan ve sanki izleniyormuş gibi kendini savunmasız, endişeli ve çekingen hisseden kişilere reçete edilir. Kişi araba kazası, köpek, hastalık veya saldırıya uğrama korkusuna yatkındır.
Homeopatik ilaç, baş veya göğüs daralması, uzuvların ağırlığı ve büyük sakarlıkla bağlantılı sinir bozuklukları için kullanılır.

9. Zingiber Officinale (Zencefil)

Binlerce yıldır zencefil tıbbi ve mutfak amaçlı kullanılmıştır. Suyu sıkılabilir ve Hint mutfağına hoş bir katkıdır.
Zencefil özellikle mide bulantısını, hazımsızlığı gidermek ve dolaşımı uyarmak için faydalıdır. Kalp hastalığı ve felç, mantar ve bakteri enfeksiyonları, malabsorbsiyon sorunları, zayıflamış bağışıklık, diyabet, ülser ve kanserle mücadele eden önemli bir besindir.
Homeopatik zencefil çoğunlukla sindirim bozuklukları ve karın ağrısı, kusma ve mide bulantısı gibi semptomlar için kullanılır. Çare aynı zamanda anksiyete ile ilişkili astım için de kullanılır. Kişi ayrıca çok uykulu olmasına rağmen geceleri gergin ve huzursuz olma eğilimindedir.

10. Granatum (Nar)

Nar (Punica granatum), özellikle meyve suyu olarak güçlü bir antioksidan meyvesidir. Bu doğal olarak tatlı, kırmızı sıvı nar tohumlarından gelir ve etkileyici besinler ve sağlık yararları ile doludur.
Nar, yüksek kolesterolden yüksek tansiyona, iltihaplanmadan hiperglisemiye kadar her şeyi tedavi edebilir. Ayrıca meme, akciğer ve prostat kanserlerine karşı etkili olduğu tespit edilen polifenolleri de içerirler.
Narın homeopatik versiyonuna granatum denir. Bu çare, aşırı duyarlı, hassas ve huysuz kişiler için çok uygundur.
Tenya, baş dönmesi, aşırı tükürük salgısı, burun ve anüsün kaşınması ve gıdıklanması için kullanılır. Ayrıca iştahsızlık, zayıflama, aşırı açlık ve kahve, sulu ve ekşi yiyeceklere karşı istek de olabilir.

Şifalı Besinler ve Homeopatik Çözümler Üzerine Son Düşünceler

Gıda ilaçtır, dolayısıyla bazı şifalı gıdaların da homeopatik ilaçlar haline getirilmesi şaşırtıcı değildir. Sağlıklı bir diyet, ciddi hastalıkları ve bir dizi hastalığı önleyip tedavi ederken vücuttaki eksiklikleri giderecektir.
Homeopati birçok durumu da tedavi edebilir ve önleyebilir, ancak bunu enerji düzeyinde yapar. Homeopati enerjiyle çalışır ve onu vücudun çeşitli yerlerindeki fazlalık veya eksiklikten hareket ettirir.
Nitelikli bir homeopattan tavsiye almanızı öneririm. Homeopatınız sizinle görüşür ve zihinsel, duygusal ve fiziksel semptomları alır. Daha sonra ilk kapsamlı randevu sırasında herhangi bir homeopatik ilacın sizin için en uygun olup olmadığına karar verebileceklerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx