Kürtaj yasağının korkunç sonucu: Cinsel saldırılar sonucu 65 bin gebelik gerçekleşti

Çarşamba günü JAMA Internal Medicine dergisinde yayınlanan çalışmada, kürtajın yasal bir seçenek olmadığı ABD eyaletlerinde on binlerce hamileliğin tecavüzden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Planned Parenthood, Resound Research for Reproductive Health ve ABD genelindeki akademik kurumlardan araştırmacılar, suç ve cinsel şiddete ilişkin federal anketlerin bir kombinasyonunu kullanarak, yaklaşık 520.000 tecavüzün bu sonuçlara yol açtığını tahmin etti.

14 eyalette kürtaj yasağının yürürlüğe girmesinden bu yana geçen sürede 64.565’e kadar hamilelik gerçekleşti, eyaletlere göre dört ila 18 ay öncesine kadar değişiyor.

Diğer araştırmalar, yasağın olduğu eyaletlerde her ay 10’dan az kürtaj yapıldığını ortaya çıkardı; bu da, mağdurların hepsi olmasa da çoğunun, yasanın tecavüz için istisnalara izin verdiği eyaletlerde bile yaşadıkları eyaletlerde kürtaj alamadığını gösteriyor. .

Tıp dergisinin editörleri yeni araştırmayla ilgili bir notta, “Tecavüz mağdurlarının kürtaj erişimini kısıtlamak özellikle yıkıcı sonuçlara yol açabilir” diye yazdı. “Tecavüzden sağ kurtulan bu kişilerin yasa dışı kürtaj yapıp yapmadığı, posta yoluyla ilaçla kürtaj yaptırıp yaptırmadığı, başka eyaletlere seyahat edip etmediği veya çocuğu doğuma taşıyıp taşımadığı bilinmiyor.”

Pew Araştırma Merkezi’nin 2022’de yaptığı bir ankete göre ABD’de yaklaşık 5 yetişkinden 1’i kürtajın her durumda yasal olması gerektiğini söylüyor. Ve çok daha büyük bir çoğunluk (yetişkinlerin yaklaşık %70’i) hamileliğin tecavüz sonucu oluşması halinde kürtajın yasal olması gerektiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir