Meclis Genel Kurulu’nda bakanlar bilgilendirme yaptı

ANKARA – Dışişleri ve Milli Savunma Bakanı’nın geçtiğimiz hafta 9 askerin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin bilgilendirme yapacağı Meclis Genel Kurul oturumu başladı. AK Parti milletvekillerinin tam kadro katıldığı oturumu CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de izliyor.

Oturum başlamadan yaklaşık yarım saat önce genel kurul salonuna giren Bahçeli, oturumun başlamasını Meclis sıralarında bekledi.

ÖZEL, BAHÇELİ VE MUHALEFETİ SELAMLADI

Oturumun başlamasına kısa süre kala CHP Genel Başkanı Özgür Özel de salona geldi. Özel, salona girdikten sonra ilk olarak Bahçeli’nin yanına giderek tokalaştı. Ardından İYİ Parti Grup Başkanı Koray Aydın, İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli ve DEM Parti Milletvekili Sırrı Sakık’la da yanlarına giderek selamlaştı. Özel, AK Parti temsilcileri ile selamlaşmadan yerine geçti.

KURTULMUŞ’UN DİLİ SÜRÇTÜ: MİLLİ SAVUNMA BAKANIMIZ HULUSİ AKAR

Meclis’te ilk bilgilendirmeyi Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler yaparken Meclis Başkanı Kurtulmuş, Yaşar’ı anons ederken dili sürçtü ve eski Bakan Hulusi Akar’ın adını söyledi.

‘YAŞAR PAŞA DEĞİL BURASI MECLİS’

Meclis sıralarında gülüşmelere sebep olan bu dil sürçmesinin ardından Kurtulmuş’un Yaşar Güler’i “Yaşar Paşa” diye anons etmesi de tepki çekti. Demokrat Parti Milletvekilleri burası Meclis diyerek tepkilerini gösterdi.

‘SINIR ÖTESİNDE OLMASAYDIK DAHA BÜYÜK BEDELLER ÖDEYECEKTİK’

Konuşmasına Pençe Kilit operasyonlarının önemine vurgu yaparak başlayan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, “Şu an orada olmasaydık örgütün sınırlarımıza saldırıları önceki gibi devam edecek, şehirlerimizde daha büyük bedeller ödeyecektik” dedi.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler

‘ŞIRNAK’TA PETROL, HAKKARİ’DE FESTİVAL; TERÖRÜ YOK ETME STRATEJİMİZİN BAŞARISI’

“Bugün artık yurt içinden tek bir şehit haberi gelmiyor, üs bölgelerimize tek bir saldırı yapılmıyor. Bu da terörü kaynağında yok etme stratejimizin başarısını gösteriyor” ifadelerini kullanan Güler, Şırnak’ta güvenli bir şekilde petrol çıkarıldığını, Hakkari’nin festivallere ev sahipliği yaptığını belirtti ve tüm bunların “terörü yok etme” stratejisi sayesinde olduğunu ifade etti.

‘ASKERLER HER TÜRLÜ DONANIMA SAHİP’

Sınır ötesinde bulunan askerlerin görev yaptıkları üs bölgelerinde her türlü donanıma sahip olduklarını savunan Yaşar Güler, üs bölgelerinde teknolojinin imkanlarının en etkili şekilde kullanıldığını söyledi. Askerlerin ihtiyaç duyduğu her türlü silah, araç, gereç ve lojistik malzemelerin kesintisiz ve tam olarak karşılandığını ifade eden Güler, her bölükte sıhhiyeciler, acil teknisyenler ve üs bölgesi düzeyinde tabipler olduğunu belirtti.

‘ÜS BÖLGELERİNDE 80 DOKTOR VAR’

Güler, şu anda Pençe Kilit Harekatı alanında 53, diğer pençe alanlarında da 27 olmak üzere toplam 80 doktorun bizzat üs bölgelerinde görev yaptığını anlattı.

‘TERÖR KORİDORUNA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Yaşar Güler, şunları ifade etti: “Son haberler karşısında acımız büyük ama evlatlarımızın intikamını almak için acımız daha büyük irademiz ve kararlılığımız tamdır şehitlerimizin kanını yerde bırakmayacağız.”

Türkiye’nin Irak’ta ve Suriye’nin kuzeyinde örgüte yönelik icra ettiği tüm harekatların söz konusu ülkelerin egemenliğine yönelik olmadığını belirten Güler, “Kim destek verirse versin, hangi bahaneyle, ne sebeple olursa olsun güney sınırlarımız boyunca bir terör koridoru kurulmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir