Yepyeni Bir Dizüstü Bilgisayarla Yapacaklarınızın Kontrol Listesi

 

Tercihlerinize uygun dizüstü bilgisayarı satın aldıktan sonra onu günlük işlerinize ve düzenli rutininize hazırlamak da dikkate almanız gereken bir diğer husustur. Yepyeni bir dizüstü bilgisayarın varsayılan ayarlarda olduğunu unutmamalısınız. Bunun anlamı, dizüstü bilgisayarı kullanırken bazı özelliklerin iyi çalışmayabileceği ve önce bunları ayarlamak isteyebileceğinizdir. Bu yazımda sizlerle yeni bir laptop aldıktan sonra yapmanız gerekenlerin bir kontrol listesini paylaşacağım. Yeni bilgisayarınızı kullanırken bu kontrol listesini takip edin; yeni bilgisayarınızın kullanımının çok daha kolay olacağını göreceksiniz.

Temel Yazılımı Güncelleyin

Dizüstü bilgisayarın bazı yazılım ve sürücülerinin, şirketin üretim sektöründen çıktığı tarihte en azından en son sürümde olması gerekiyordu. Ancak distribütörlerin raflarında yerini aldığında hemen satılmayacağını, satılmasının aylar sürebileceğini de unutmamalısınız. Teknolojik olarak ne kadar hızlı ilerlediğimizi göz önünde bulundurursak, sürücülerin, işletim sisteminin ve yazılımın yamalarını düzenli olarak güncellemeniz gerekebilir.

Bu nedenle yeni bir dizüstü bilgisayarla yapmanız gereken ilk şey güncellemeleri kontrol etmektir. Böyle bir noktada yapabileceğiniz en basit güncelleme şekli kontrol paneli>ayarlar>güncelleme ve güvenlik>’e gidip “güncelle” tuşuna basmaktır. Bu durumda bilgisayarınızdaki yazılım en son sürüme güncellenir ve yazılımın en son sürümü daha güncel işlevlere ve daha az güvenlik açığına sahiptir.

Bloatware’i Sil

Bloatware, yeni bir teknoloji ürününe önceden yüklenmiş bir dizi uygulamadır. Ancak önceden yüklenmiş bu öğelerin tümü gerekli değildir ve hatta dizüstü bilgisayarın performansını etkilemez. Bunun nedeni, sabit sürücüde yer kaplaması ve arka planda çalışırken bellek erişimini kullanmasıdır.

Dizüstü bilgisayarınıza önceden yüklenmiş programların tam listesini görmek için başlat düğmesine basarak bloatware uygulamalarını kolayca kaldırabilirsiniz. Daha sonra belirli bir amacı olmayanlara sağ tıklayın ve sil seçeneğine tıklayın. Bu şekilde kullanmayacağınız önceden yüklenmiş yazılımlar bilgisayar belleğini kaplamaz ve bilgisayarın daha hızlı kullanılmasını sağlar.

Eski Dizüstü Bilgisayarınızdaki Dosyaları Yedekleyin

Özellikle üzerinde çalışılacak büyük dosyalarınız varsa, almayı düşündüğünüz dizüstü bilgisayarı satın almadan önce dosyalarınızı yedeklemeniz önerilir. Üstelik bunu yapmak, sonunda yepyeni bir dizüstü bilgisayara sahip olduğunuzda dosya aktarımınızı çok daha kolay hale getirir.

Bulut Hesabınızı Kurun

Değerli dosyalarımızdan bazılarını çevrimiçi depolamak için bir cihazdan diğerine kolay erişim sağlayan bir bulut hesabı kullandığımızdan oldukça eminim. Yepyeni dizüstü bilgisayarların çoğu, onları açtığınızda hesabınızda oturum açmanızı gerektirir, ancak bazıları sizi doğrudan başlangıç ekranına yönlendirir. Ve hesabınıza manuel olarak giriş yapmanız gerekir.

Gerekli Uygulamaları İndirin

Artık bir dizi bloatware gittiğine göre, artık işiniz için gerekli olan uygulamaları ve örneğin not alma uygulaması ve takvim düzenleyici uygulaması gibi üretkenliğinizi artıracak diğer temel öğeleri indirip yüklemeniz gerekiyor. Dilerseniz oyun ve eğlence uygulamaları da yükleyebilirsiniz.

Antivirüs Yazılımını Yükleyin

Son adım, sisteminizi virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan etkilenmekten koruyacak bir antivirüs kurmanızdır. Yanlışlıkla kötü amaçlı bağlantılara tıklama konusunda endişelenmenize gerek kalmadan, tarayıcı web sayfalarına daha kolay ve endişesiz bir şekilde erişebilirsiniz. Anti-virüs yazılımı öncelikle bu bağlantıları tarayacak ve bu bağlantılara tıklamamanız gerektiğini size hatırlatacaktır.

Son düşünceler

Seçtiğiniz dizüstü bilgisayarı almak şu anda keyifli olabilir, ancak yakında yeni bir dizüstü bilgisayara sahip olmanın sizi eninde sonunda sinirlendirecek diğer yönlerini keşfedeceksiniz. Öncelikle yapmanız gereken şeylerden bazıları arasında bloatware’i silmek, yazılımı ve sürücüleri güncellemek, eski dizüstü bilgisayardan yedekleme oluşturmak, bulut hesabınızı kurmak, gerekli uygulamaları indirmek ve antivirüs yüklemek yer alıyor.

Dizüstü bilgisayar markasına tam anlamıyla bağlı kalmadan önce, güvenilirlik ve özellikler söz konusu olduğunda bu amaca uygun yeni bir dizüstü bilgisayar satın almayı da hesaba katmalısınız. Mükemmel bir örnek, hızlı ve sorunsuz bir kullanıcı arayüzü sağlayan etkileyici bir Intel i5 Core işlemciyle donatılmış Huawei MateBook D16’dır. Aynı zamanda bütçe dostudur ve tasarruflarınızı daha da artıracak laptop indirim kampanyaları promosyonlarını kullanarak bunlardan bile yararlanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir